For discussion of political issues in general.

Grocery Prices 2008 vs 2012

Postby »

Thought this would be of interest to some on the site. I wanted to upload the chart but there isn't that option here. The first number is 2008, second 2012, and third is percentage change.

2008 2012
Gallon of Milk $2.16 $4.59 -113%
Pound of Butter $1.95 $5.19 -166%
Pound of Rice $1.10 $2.00 -82%
5 Lb Bag Sugar $2.68 $3.79 -41%
Pound of Potatoes $0.32 $1.30 -306%
5 Lb Bag Flour $1.97 $3.49 -77%
Dozen Eggs $1.29 $2.19 -70%
2 Lb Coffee $5.49 $13.69 -149%
Pound of Ground Meat $3.68 $7.98 -117%
"Mormonism is the pure doctrine of Jesus Christ; of which I myself am not ashamed." Joseph Smith
sadie_Mormon
captain of 1,000

User avatar
 
Posts: 1492
Joined: Mon Jan 30, 2012 1:08 pm
Location: Northeastern US

Grocery Prices 2008 vs 2012

Sponsor

Sponsor
 

Re: Grocery Prices 2008 vs 2012

Postby »

sadie_Mormon wrote:Thought this would be of interest to some on the site. I wanted to upload the chart but there isn't that option here. The first number is 2008, second 2012, and third is percentage change.

2008 2012
Gallon of Milk $2.16 $4.59 -113%
Pound of Butter $1.95 $5.19 -166%
Pound of Rice $1.10 $2.00 -82%
5 Lb Bag Sugar $2.68 $3.79 -41%
Pound of Potatoes $0.32 $1.30 -306%
5 Lb Bag Flour $1.97 $3.49 -77%
Dozen Eggs $1.29 $2.19 -70%
2 Lb Coffee $5.49 $13.69 -149%
Pound of Ground Meat $3.68 $7.98 -117%

Just wanted to point out one minor correction - the % change for butter is actually 266%, not 166%. What kills me is how the feds come out with (annually): 'inflation was contained at 2% this past year'. =)) But maybe that's because federal salaries keep rising at the rate of inflation. :ymsick: :))
"Truth is in history, but history is not the truth." - Nicolás Gómez Dávila
Col. Flagg
Level 34 Illuminated

User avatar
 
Posts: 14311
Joined: Mon Oct 09, 2006 11:04 pm
Location: Utah County

Re: Grocery Prices 2008 vs 2012

Postby »

Where the heck does that person shop? City Creek Mall :))

A pound of butter is, as of yesterday, $2.19/lb, not $5.19. A week or so ago I paid .79 for a dozen eggs. Granted they were on sale but normally they're in the very low dollar range. $1.29-ish- same as 5 yrs ago. I'm not sure on the other prices but they seem extremely high.
"behold, he aspireth to establish his counsel instead of the counsel which I have ordained, even that of the Presidency of my Church" -The Lord
“Look to the Presidency and receive instruction,” -The Prophet Joseph Smith
shadow
Level 34 Illuminated

User avatar
 
Posts: 6410
Joined: Mon Nov 13, 2006 10:22 am

Re: Grocery Prices 2008 vs 2012

Postby »

I would like to see the price change for peanuts and peanut butter.

In any case, it seems clear that it will be harder for people to obey and get their 3-month and long-term supplies of food the longer they wait.
That man who rises up..finding fault with the Church, saying that they are out of the way, while he himself is righteous, then know assuredly, that that man is in the high road to apostasy; and if he does not repent, will apostatize, as God lives TPJS 156
DrJones
Level 34 Illuminated

User avatar
 
Posts: 6105
Joined: Mon Nov 19, 2007 12:31 am
Location: ??

Re: Grocery Prices 2008 vs 2012

Postby »

shadow wrote:Where the heck does that person shop? City Creek Mall :))

A pound of butter is, as of yesterday, $2.19/lb, not $5.19.

I was at our local Wal-Mart last Saturday grocery shopping and a tub of 'I can't believe it's not butter' was $8.39 (that was 64 oz. I believe), so $4.19 a pound.

A week or so ago I paid .79 for a dozen eggs.

We haven't paid less than $1.19 for a dozen eggs in quite a while. Anyone ever had eggs poached? Good stuff! :)
"Truth is in history, but history is not the truth." - Nicolás Gómez Dávila
Col. Flagg
Level 34 Illuminated

User avatar
 
Posts: 14311
Joined: Mon Oct 09, 2006 11:04 pm
Location: Utah County

Re: Grocery Prices 2008 vs 2012

Postby »

shadow wrote:Where the heck does that person shop? City Creek Mall :))

A pound of butter is, as of yesterday, $2.19/lb, not $5.19. A week or so ago I paid .79 for a dozen eggs. Granted they were on sale but normally they're in the very low dollar range. $1.29-ish- same as 5 yrs ago. I'm not sure on the other prices but they seem extremely high.



Goodness where do you live! I want to move there! I double checked my grocery store and yes I pay over $5 for butter.
"Mormonism is the pure doctrine of Jesus Christ; of which I myself am not ashamed." Joseph Smith
sadie_Mormon
captain of 1,000

User avatar
 
Posts: 1492
Joined: Mon Jan 30, 2012 1:08 pm
Location: Northeastern US

Re: Grocery Prices 2008 vs 2012

Postby »

Col. Flagg wrote:Just wanted to point out one minor correction - the % change for butter is actually 266%, not 166%.



Woops! Thanks for pointing that out.
"Mormonism is the pure doctrine of Jesus Christ; of which I myself am not ashamed." Joseph Smith
sadie_Mormon
captain of 1,000

User avatar
 
Posts: 1492
Joined: Mon Jan 30, 2012 1:08 pm
Location: Northeastern US

Re: Grocery Prices 2008 vs 2012

Postby »

sadie_Mormon wrote:
Col. Flagg wrote:Just wanted to point out one minor correction - the % change for butter is actually 266%, not 166%.



Woops! Thanks for pointing that out.

;)
"Truth is in history, but history is not the truth." - Nicolás Gómez Dávila
Col. Flagg
Level 34 Illuminated

User avatar
 
Posts: 14311
Joined: Mon Oct 09, 2006 11:04 pm
Location: Utah County

Re: Grocery Prices 2008 vs 2012

Postby »

sadie_Mormon wrote:
shadow wrote:Where the heck does that person shop? City Creek Mall :))

A pound of butter is, as of yesterday, $2.19/lb, not $5.19. A week or so ago I paid .79 for a dozen eggs. Granted they were on sale but normally they're in the very low dollar range. $1.29-ish- same as 5 yrs ago. I'm not sure on the other prices but they seem extremely high.



Goodness where do you live! I want to move there! I double checked my grocery store and yes I pay over $5 for butter.


I'm in Oregon...my last grocery trip was 2 weeks ago. Butter is 2.50 to $3/pound. 2% milk is 2.68. Ground beef is certainly not 7.68, but we raise our own beef, so I haven't specifically checked in awhile. I will be going today, so i'll see what prices are right now.

That said, I will say that prices have definitely gone up significantly overall. I used to get those jiffy cornmeal boxes for 4/$1. Now they are 66 cents a box. Canned beans have gone up300%.
linj2fly
captain of 1,000

User avatar
 
Posts: 1052
Joined: Fri Jun 12, 2009 7:33 pm

Re: Grocery Prices 2008 vs 2012

Postby »

Got this information from the USDA site.

Peanuts in 2008 were 20.4 cents per pound and as of today are 33.8 cents per pound.
http://usda.mannlib.cornell.edu/MannUsd ... entID=1640

Peanut Butter in 2008 $2.20 cents for 18oz jar and as of today is $4.19 for 18oz jar.
http://theweek.com/article/index/220233 ... he-numbers
I searched today's price on my local market website.
"Mormonism is the pure doctrine of Jesus Christ; of which I myself am not ashamed." Joseph Smith
sadie_Mormon
captain of 1,000

User avatar
 
Posts: 1492
Joined: Mon Jan 30, 2012 1:08 pm
Location: Northeastern US

Re: Grocery Prices 2008 vs 2012

Postby »

linj2fly wrote:I'm in Oregon...my last grocery trip was 2 weeks ago. Butter is 2.50 to $3/pound. 2% milk is 2.68. Ground beef is certainly not 7.68, but we raise our own beef, so I haven't specifically checked in awhile. I will be going today, so i'll see what prices are right now.

That said, I will say that prices have definitely gone up significantly overall. I used to get those jiffy cornmeal boxes for 4/$1. Now they are 66 cents a box. Canned beans have gone up300%.



I would think your location makes a difference as well for pricing. Looks like on Canned beans it was around .60 cents per can (estimate) in 2008 and now it shows around $1.39 for 15oz can.

I'll tell you that once I have land I will try to grow as much as I can. I remember as a child my father grew beans.

It's crazy what my market bill is and having boys OMG it's unbelievable the quantity of food they eat!
"Mormonism is the pure doctrine of Jesus Christ; of which I myself am not ashamed." Joseph Smith
sadie_Mormon
captain of 1,000

User avatar
 
Posts: 1492
Joined: Mon Jan 30, 2012 1:08 pm
Location: Northeastern US

Re: Grocery Prices 2008 vs 2012

Postby »

sadie_Mormon wrote:
shadow wrote:Where the heck does that person shop? City Creek Mall :))

A pound of butter is, as of yesterday, $2.19/lb, not $5.19. A week or so ago I paid .79 for a dozen eggs. Granted they were on sale but normally they're in the very low dollar range. $1.29-ish- same as 5 yrs ago. I'm not sure on the other prices but they seem extremely high.



Goodness where do you live! I want to move there! I double checked my grocery store and yes I pay over $5 for butter.

Here's where I shop-
http://maceys.inserts2online.com/customer_Frame.jsp
Butter is $1.99/lb. I guess I bought the wrong brand!
Milk is $2.29/gallon. Peanut Butter is $2.49 for a 16.3oz jar.
"behold, he aspireth to establish his counsel instead of the counsel which I have ordained, even that of the Presidency of my Church" -The Lord
“Look to the Presidency and receive instruction,” -The Prophet Joseph Smith
shadow
Level 34 Illuminated

User avatar
 
Posts: 6410
Joined: Mon Nov 13, 2006 10:22 am

Re: Grocery Prices 2008 vs 2012

Postby »

shadow wrote:Here's where I shop-
http://maceys.inserts2online.com/customer_Frame.jsp
Butter is $1.99/lb. I guess I bought the wrong brand!
Milk is $2.29/gallon. Peanut Butter is $2.49 for a 16.3oz jar.



I'm officially jealous lol! You better not advertise to much otherwise everyone will move there and prices will go up. :D
"Mormonism is the pure doctrine of Jesus Christ; of which I myself am not ashamed." Joseph Smith
sadie_Mormon
captain of 1,000

User avatar
 
Posts: 1492
Joined: Mon Jan 30, 2012 1:08 pm
Location: Northeastern US

Re: Grocery Prices 2008 vs 2012

Postby »

No more coffee for me! :D
Zkulptor
captain of 100
 
Posts: 947
Joined: Mon Mar 28, 2011 4:08 pm

Re: Grocery Prices 2008 vs 2012

Postby »

Now comes the apples to oranges reminder....how much of the food you are referring to is of quality? Are you eating free range chicken or one that has been pumped full of growth hormones? Same goes for meat....are you eating 'pink slime' or range beef that was grass fed with no added sodium nitrites, hormones, or antibiotics? Has your canned food been sitting in a BPA lined can for over a year in a warehouse?
I think its worth the extra $ to get quality food...regardless of the cost.

The cannery prices have gone up over 100% since 2008 and they don't make a 'profit off it'. ;)
uglypitbull
captain of 1,000

User avatar
 
Posts: 1681
Joined: Mon Aug 22, 2011 8:40 pm

Re: Grocery Prices 2008 vs 2012

Postby »

Ground meat for 7.98/lb. seriously? That's what we paid last week for T-Bone Steaks, and petite sirloin at Macey's is 2.99/lb. on sale right now.
Original_Intent
Level 34 Illuminated

User avatar
 
Posts: 8942
Joined: Mon Sep 28, 2009 3:35 pm

Re: Grocery Prices 2008 vs 2012

Postby »

Original_Intent wrote:Ground meat for 7.98/lb. seriously? That's what we paid last week for T-Bone Steaks, and petite sirloin at Macey's is 2.99/lb. on sale right now.



Well we don't have this Macey's store on the east coast. You're lucky you have such a market (not sure of the quality). For my meat I always go to my local butcher. I will never purchase from a market because at the butcher I can watch him cut it, ground it, and package it with my own eyes.

Also it depends on the grocery store, area, quality, and living costs in that area.
"Mormonism is the pure doctrine of Jesus Christ; of which I myself am not ashamed." Joseph Smith
sadie_Mormon
captain of 1,000

User avatar
 
Posts: 1492
Joined: Mon Jan 30, 2012 1:08 pm
Location: Northeastern US

Re: Grocery Prices 2008 vs 2012

Postby »

DrJones wrote:I would like to see the price change for peanuts and peanut butter.

In any case, it seems clear that it will be harder for people to obey and get their 3-month and long-term supplies of food the longer they wait.
That is funny Dr. Jones. I now have 8 kids, and our "supply" is impossible to acquire or maintain. It simply does not exist. So we're past that, and on to just feeding kids and living a conservative life.

This kind of thing puts more pressure on large and honest families, working men and faithful mothers. My stake president is now putting the screws to me because I won't pay on my "income", but only on my "increase". He says "well, you decided to have that many kids". We're on the brink now, my wife is disgusted, the kids are upset and the word from SLC is "3-2-1 let's go shopping?" (Monson)???

Don't let the big buildings fool you folks, you believe you can feel peaceful and happy in them, but is that really the peace you seek?
Truth is not only no stranger to fiction, but is frequently it's sole companion because it is obligated to make sense while the truth need not make any sense at all because ironically, the real truth is often made up of lies. http://burntchild.blogspot.ca
ithink
captain of 1,000
 
Posts: 2587
Joined: Thu Sep 06, 2007 11:32 pm
Location: Canada

Re: Grocery Prices 2008 vs 2012

Postby »

Just noticing at the store today many more prices keep going up. On a small can of fruit that I would normally buy the price jumped from 98 cents to $1.28 per can. (Wal-Mart)
I'm not sure what percent increase that is as math is not really my thing but it seems like quite a jump especially when it's going up by that much on several other items that we buy normally. I keep hearing to expect further increases later this year due to the drought. How much higher can things possibly go?
katmr
captain of 100
 
Posts: 683
Joined: Sat Oct 09, 2010 1:01 pm

Re: Grocery Prices 2008 vs 2012

Postby »

Hang in there ithink. I hear you. Its may get worse before it gets better, but you can manage till then.
God give me courage to be the man the times require.
tribrac
captain of 100

User avatar
 
Posts: 315
Joined: Tue Feb 05, 2008 10:26 am
Location: The land northward

Re: Grocery Prices 2008 vs 2012

Postby »

sadie_Mormon wrote:
Original_Intent wrote:Ground meat for 7.98/lb. seriously? That's what we paid last week for T-Bone Steaks, and petite sirloin at Macey's is 2.99/lb. on sale right now.



Well we don't have this Macey's store on the east coast. You're lucky you have such a market (not sure of the quality). For my meat I always go to my local butcher. I will never purchase from a market because at the butcher I can watch him cut it, ground it, and package it with my own eyes.

Also it depends on the grocery store, area, quality, and living costs in that area.


We live in Utah and have to shop around, as Maceys isnt always the cheapest, sometimes it's Winco or Target or Walmart. When we visited Texas last week we noticed prices there were cheaper than in Utah.
karend77
captain of 100
 
Posts: 817
Joined: Sun May 27, 2012 8:50 am


Return to General Discussions

Who is online

Users browsing this forum: angelaawright, BrianM, caddis, ChantDownBabylonNWO, clarkkent14, DrJones, Google [Bot], Lizzy60, lundbaek, Millimecham, Obrien, OZ_Mini, Reggie, Ruby, SAM, taliesin, waking and 67 guests